Organizing Committee 

Prof. Giuseppe Catalano, Sapienza University of Rome, Italy

Prof. Cinzia Daraio, Sapienza University of Rome, Italy

Prof. Giancarlo Ruocco, Sapienza University of Rome, Italy

Prof. Henk F. Moed (Program Chair) Sapienza University of Rome, Italy

Program COMMITTEE: chairs 

Henk F. Moed, Sapienza University of Rome (Italy), Program Chair

 

Giuseppe Catalano, Sapienza University of Rome (Italy), Program co-Chair

Cinzia Daraio, Sapienza University of Rome (Italy), Program co-Chair

Giancarlo Ruocco, Sapienza University of Rome (Italy), Program co-Chair

Program COMMITTEE: members

Kevin Boyack, SciTech Strategies Inc. (USA), Chair of Workshops and Tutorials

Guillaume Cabanac, University of Toulouse (France), Doctoral Forum

Nicolas Carayol, University of Bordeaux (France)

Pei-Shan Chi, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium), Poster Session

Jordi Molas Gallart, Universitat Politècnica de València (Spain)

Wolfgang Glänzel, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)    

Sybille   Hinze, German Centre for Higher Education Research and Science Studies (Germany)

Vincent Lariviére, Université de Montréal (Canada), Doctoral Forum

Jacqueline Leta, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil), Chair Poster Session

Ed Noyons, Leiden University (Netherlands), Chair Special STI Track

Ronald Rousseau, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)    

Andrea Scharnhorst, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (Netherlands), Doctoral Forum

Cassidy Sugimoto, Indiana University (USA), Chair Doctoral Forum

Lin Zhang, Wuhan University (China)

Alesia Zuccala, University of Copenhagen (Denmark), Doctoral Forum

Eugene Garfield Doctoral Dissertation Award 2019 Committee

Birger Larsen, University of Aalborg, Denmark (ISSI Board member; Chair)

Nees Jan van Eck, CWTS, Leiden University, the Netherlands (ISSI Board member)

Elías Sanz Casado, Carlos III University of Madrid, Spain

Gemma Derrick, Lancaster University, United Kingdom

Committee for the ISSI Student Travel award

Aparna Basu, South Asian University, India (ISSI Board member)

Kevin Boyack, SciTech Strategies, Inc., USA (ISSI Board member, Chair)

Grant Lewison, Kings College London, UK (ISSI Board member)

Scientific Committee

Kaare Aagard

Giovanni Abramo

Jonathan Adams

Euan Adie

Isidro Aguillo

Per Ahlgren

Isola Ajiferuke

Aliakbar Akbaritabar

Dag Aksnes

Juan-Pablo Alperín

Valeria Aman

Jens-Peter Andersen

Clément Arsenault

Rigas Arvanitis

Fredrik Astrom

Joaquin Azagra-Caro

Luiza Badin

Tomas Baiget

Rafael Ball

Omar Ballester-Gonzalez

Judit Bar-Ilan

Tomaz Bartol

Aparna Basu

Federico Bianchi

Johan Bollen

Andrea Bonaccorsi

Maria Bordons

Lutz Bornmann

Nelius Boshoff

Timothy Bowman

Kevin Boyack

Barry Bozeman

Susanne Buehrer

Clara Calero-Medina

Julie Callaert

Juan-Miguel Campanario

David Campbell

Carolina Cañibano

Nicolas Carayol

Camila Carneiro-Dias

Niccolo Casnici

Giusepppe Catalano

Federico Caviggioli

Ching-Chun Chang

Diego Chavarro

Daniele Checchi

Chaomei Chen

Dar-Zen Chen

Pei-Shan Chi

Zaida Chincilla-Rodriguez

Tommaso Ciarli

Giovanni Colavizza

Hugo Confraria

Rodrigo Costas

Grégoire Côté

Regino Criado

Andrea D'Angelo

Hans-Dieter Daniel

Cinzia Daraio

Koenraad Debackere

Nicola De-Bellis

Tahereh Dehdarirad

Felix De Moya

Gaetan De-Rassenfosse

Gemma Derrick

Carole Des-Bordes

Adrián-Arias Díaz-Faes

Ying Ding

Paul Donner

Ekaterina Dyachenko

Tim Engels

Adian Fatchur-Rochim

Márcia Ferreira-Goncalves

Thomas Franssen

Chiara Franzoni

Rainer Frietsch

Stephan Gauch

Daphne Getz

Aldo Geuna

Gita Ghiasi

Elea Giménez-Toledo

Wolfgang Glänzel

Jochen Gläser

Abdullah Gok

Alicia Gomez

Juan Gorraiz

Martina Gregori

Miguel Guevara

Raf Guns

Gali Halevi

Björn Hammarfelt

Robin Haunschild

Stefanie Haustein

Gaston Heimeriks

Diana Hicks

Sybille Hinze

Kim Holmberg

Xiaojun Hu

Mu-Hsuan Huang

Masatsura Igami

Margriet Jansz

Wei Jeng

Evaristo Jimenez-Contreras

Ben Jongbloed

Koen Jonkers

Wolfgang Kaltenbrunner

Stijn Kelchtermans

Dick Klavans

Stacy Konkiel

Kayvan Kousha

Emanuel Kulczycki

Wout Lamers

Philippe Laredo

Vincent Lariviere

Birger Larsen

Grit Laudel

Cornelia Lawson

Steffen Lemke

Maurizio Lenzerini

Benedetto Lepori

Jacqueline Leta

Loet Leydesdorff

Judith Licea

Rodrigo Liscovsky-Barrera

Francesco Lissoni

Patrick Llerena

Carmen Lopez-Illescas

Marc Luwel

Domenico Maisano

Alberto Martin-Martin

Camilla Mastromarco

Diana Maynard

Athanasios Mazarakis

Julia Melkers

Michele Meoli

Ernest Miguelez

Stasa Milojevic

Egidio Miotti

Henk Moed

Jordi Molas Gallart

Philippe Mongeon

Fernanda Morillo

Olga Moskaleba

Johann Mouton

Alexis-Michel Mugabushaka

Rogerio Mugnaini

Ulle Must

Rudiger Mutz

Tina Nane

Anton Nederhof

Ed Noyons

Kaltrina Nuredini

Michael Ochsner

Luis Orozco

José-Luis Ortega

Astrid Orth

Stefano Paleari

Andres Pandiella

Laurens Patricia

Gabriele Pellegrino

Orion Penner

Antonio Perianes-Rodríguez

Bluma Peritz

Viola Peter

Isabella Peters

Diogo Pinheiro

Vladimir Pislyakov

Guilherme-Ary Plonski

Heidi Prozesky

Francesco Quatraro

Julio Raffo

Ismael Rafols

Emanuela Reale

Nicolas Robinson-Garcia

Matteo Romanello

Daniele Rotolo

Ronald Rousseau

John Ruggiero

Giancarlo Ruocco

Alex Rusforth

Frederique Sachwald

Maxime Saint-Marie

Ulf Sandström

Shivappa Sangam

Elias Sanz

Andrea Scharnhorst

Ad Scheepers

Thomas Scherngell

Edgar Schiebel

Christian Schloegl

Marion Schmidt

Ulrich Schmoch

Jesper Schneider

András Schubert

Torben Schubert

Fei Shu

Elena Šimukovic

Gunnar Sivertsen

Stig Slipersæter

Nynke-Jo Smit

Flaminio Squazzoni

Valerio Sterzi

Cassidy Sugimoto

Li Tang

Jakob Tesch

Henk Test

Mike Thelwall

Bart Thijs

Robert Tijssen

Daniel Torres-Salinas

Vincent Traag

Barbara Van-Balen

Peter Van-Den-Besselaar

Barend Van-der-Meulen

Nees-Jan Van-Eck

Thed Van-Leeuwen

Bart Van-Looy

Anthony Van-Raan

Benjamin Vargas-Quesada

Liwen Vaughan

Theresa Velden

Niki Vermeulen

Antonio Vezzani

Peter Vinkler

Martijn Visser

Cathelijn Waaijer

Caroline Wagner

Ludo Waltman

Lili Wang

Xianwen Wang

Eric Welch

Jos Winnink

Richard Woolley

Angela Wroblewski

Erjia Yan

Alfredo Yegros

Jan Youtie

Zohreh Zahedi

Lin Zhang

Dangzhi Zhao

Ping Zhou

Lorenzo Zirulia

Alesia Zuccala